I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

Výčet některých schválených i navrhovaných změn v roce 2025

/ Aktuality

Minimální mzda

Státem stanovená minimální mzda se od začátku roku 2025 zvyšuje o 1.900 Kč na částku 20.800 Kč hrubého měsíčně. V hodinovém vyjádření roste z předchozích 112,50 Kč na 124,40 Kč.

Práce na dohodu

Limit, od kterého se platí sociální a zdravotní pojištění u dohod o provedení práce (DPP), se od ledna 2025 zvyšuje z 10.000 Kč na částku 11.500 Kč měsíčně.

U druhého typu zaměstnávání mimo pracovní poměr – dohod o pracovní činnosti (DPČ) – se limit pro placení odvodů od roku 2025 zvyšuje z dosavadních 4.000 Kč na částku 4.500 Kč .

Zákoník práce

Rok 2025 přinese několik změn v zákoníku práce. Poslanci je ale nestihli schválit tak, aby začaly platit hned od ledna. Ministerstvo práce teď očekává, že novela bude účinná od dubna. Co se změní?

  • Zkušební dobu bude možné sjednat na maximálně čtyři měsíce (dosud to jsou tři), u vedoucích zaměstnanců na osm měsíců (dosud šest). Nově také bude možné zkušební dobu prodloužit.
  • Standardní výpovědní doba zůstane dvouměsíční, ale začne běžet hned dnem doručení výpovědi, ne až od začátku dalšího kalendářního měsíce.
  • Výpovědní doba pro zaměstnance, který „hrubě či opakovaně porušil své pracovní povinnosti“, má být nově jeden měsíc místo dosavadních dvou.
  • Jednodušší než dosud, pokud jde o formality a náklady pro zaměstnavatele, mají být výpovědi ze zdravotních důvodů.
  • Rozšíření možnosti zaměstnanců sami si rozvrhovat pracovní dobu.
  • Během rodičovské dovolené bude moct zaměstnanec vykonávat stejnou práci na dohodu u stejného zaměstnavatele.
  • Při návratu u rodičovské dovolené před dovršením dvou let věku dítěte bude mít zaměstnanec nárok na původní práci i pracoviště.
  • Lehké práce budou moct konat už děti od 14 let v době letních prázdnin.

Předpokládaná účinnost: prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení (očekává se 1. dubna 2025). 

Pracující důchodci

Počínaje výplatou za leden 2025 nebudou muset pracující důchodci odvádět sociální (důchodové) pojištění. Výměnou za to se důchodcům už nebude dál za práci zvyšovat jejich starobní důchod. Dosud se za každých 360 odpracovaných dní zvyšoval o 0,4 procenta výpočtového základu – za rok to dělalo jen několik desítek korun.

Valorizace důchodů

Pravidelná valorizace zvyšuje od ledna 2025 všechny druhy důchodů – starobní, invalidní, vdovské či vdovecké i sirotčí. Základní výměra, která je pro všechny důchody stejná, se zvyšuje o 260 korun na částku 4.660 korun měsíčně. Průměrný starobní důchod se tak zvýší o 358 korun na 21.080 Kč měsíčně.

Vdovský či vdovecký důchod

Nárok na vdovský či vdovecký důchod se od ledna 2025 prodlužuje ze dvou na pět let. Zpětně ho získají i lidé, kteří ovdověli v letech 2012 až 2024, kdy platila přísnější pravidla. Zavádí se takzvaná fikce předchozího nároku. O obnovený nárok budou muset lidé sami požádat.

Výplaty důchodů

Důchody, které vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v hotovosti prostřednictvím České pošty, výrazně podraží. Penzisté budou muset nově od 1. února 2025 platit 78 korun místo současných 35 korun. Týká se důchodů přiznaných od roku 2010.

Výchovné

Za jedno vychované dítě bude nově náležet 503 Kč místo dosavadních 500 Kč.

Rodičovský příspěvek

Děti do dvou let mohou při pobírání rodičovského příspěvku být v jeslích, dětské skupině nebo obdobném zařízení nově až 120 hodin měsíčně, aniž by rodiny přišly o rodičovský příspěvek. Tato hranice se od roku 2025 zvyšuje, předtím byla 92 hodin. Pro starší děti žádný limit není.

Od července 2025 by se měla zvýšit maximální měsíční výše rodičovského příspěvku pro rodiče, kteří předtím pobírali nízkou mateřskou nebo ji nepobírali vůbec. Dosud je to 13.000 Kč měsíčně u jednoho dítěte (případně 19.500 Kč u vícerčat), nově to má být 15.000 Kč měsíčně (22.500 Kč u vícerčat).

Školkovné

Z daní za rok 2024 si už nelze odečíst takzvané školkovné (daňovou slevu za umístění dítěte do předškolního zařízení.) Zrušení této slevy se poprvé projeví v ročním zúčtování daní za rok 2024 (prostřednictvím zaměstnavatele) nebo v daňovém přiznání za rok 2024.

Daňová sleva na manžela

V prvních měsících roku 2025 – při ročním zúčtování daně prostřednictvím zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání – se poprvé projeví i přísnější podmínky pro daňovou slevu na vyživovaného manžela. Ta se nově omezila jen na péči o dítě do tří let věku.

eDoklady

Od ledna 2025 se rozšiřuje možnost využití aplikace eDoklady, tedy „digitální občanky“. Nově ji musí uznávat už nejen úřady, policie nebo soudy, ale také například banky, zdravotní pojišťovny, notáři, volební komise, pošta, školy nebo nejmenší obce (dosud jen obce s rozšířenou působností).

Dávky elektronicky

O všechny dávky z nemocenského pojištění je od roku 2025 možné žádat přes internet. Zájemci si tak vyřídí online nejen nemocenskou, ale také ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné, peněžitou pomoc v mateřství, vyrovnávací příspěvek v mateřství nebo otcovskou. Žádat přes internet se nově dá také o podporu v nezaměstnanosti, elektronicky se lze registrovat i do evidence úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání.

Superdávka

Příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí se mají spojit do jediné dávky. Se vznikem takzvané superdávky počítá návrh, který teprve projednají poslanci. O superdávku budou moct žádat lidé, kteří se nevyhýbají práci a jejich finanční možnosti projdou takzvaným majetkovým testem. Zatím není jisté, kdy přesně začne fungovat v praxi.

Příspěvek na bydlení

Opět se zvyšují takzvané normativní náklady, které jsou klíčové pro nárok na příspěvek na bydlení.

Televizní a rozhlasové poplatky

Koncesionářský poplatek za Českou televizi měl od ledna stoupnout o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a za Český rozhlas o 10 Kč na 55 Kč měsíčně. Poslanci to však nestihli schválit, pravděpodobné je zvýšení od dubna.

Doplatky za léky

Zdravotní pojišťovny už nebudou lidem vracet přeplatky za léky jako dosud, pokud při jejich úhradě překročili zákonem stanovený limit. Místo toho lidé zaplatí méně hned v lékárně. Nově budou platby za léky hlídat přímo lékárníci přes elektronický systém eRecept. Případné přeplatky se ihned promítnou do ceny léků.

Výpočet exekucí

Výpočet exekuce se od ledna 2025 výrazně mění. Změna se týká většiny dlužníků, kteří žijí ve společné domácnosti s manželem či manželkou. Až na výjimky totiž nebudou mít nárok na tzv. nezabavitelnou částku na manžela či manželku.

Na odpočet měl až dosud nárok každý dlužník, který žil s manželem či manželkou ve společné domácnosti. Nově však bude nezabavitelná částka přiznávána pouze na manžela či manželku, kteří pobírají starobní důchod nebo invalidní důchod ve II. nebo III. stupni. Přesný výpočet exekuce od ledna 2025, resp. výše příjmu po srážce, závisí na tom, zda je člověk v exekuci nebo v oddlužení a dále na typu a počtu exekucí. Citelnější propad příjmu se bude týkat lidí v oddlužení a dlužníků, kteří mají více než čtyři exekuce nebo exekuci přednostní (to jsou exekuce kvůli dluhům na výživném, zdravotním či sociálním pojištění a některým dalším dluhům). Novou srážku provede zaměstnavatel automaticky, a to již v lednu.

U všech dlužníků však dochází od ledna 2025 k mírnému nárůstu nezabavitelných částek s pozitivním dopadem na příjem. Samostatně žijící dlužníci si polepší cca o 300 korun, dlužníci s rodinami o něco více, protože mírně roste nezabavitelná částka i pro děti ve společné domácnosti.

 

Monika Novotná
Krizové centrum Chrudim

Zdroje:
www. mpsv-jake-zmeny-prijdou-s-rokem-2025-mpsv-prinasi
www.penize.cz/spotrebitel/453469-novy-rok-ve-vasi-penezence-velky-prehled-zmen
www.jakprezitdluhy.cz