I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

Naše Centrum patří mezi největší neziskové organizace v Pardubickém kraji

Naše Centrum patří mezi největší neziskové organizace v Pardubickém kraji

Foto: Gabriela Valentová

O naše klienty se stará celkem 80 zaměstnanců v 9 službách a v 5 městech

O naše klienty se stará celkem 80 zaměstnanců v 9 službách a v 5 městech

Foto: Gabriela Valentová

Jsme s Vámi již 33 let

Jsme s Vámi již 33 let

Foto: Gabriela Valentová

Apatie je stav duševní otupělosti, kdy člověk ztrácí zájem o věci, které mu dříve přinášely radost. Může být způsobena stresem, vyčerpáním nebo zdravotními problémy.

Často máme tendenci používat strategie, které poskytnou krátkodobou úlevu, ale dlouhodobě situaci zhoršují. Mezi ně patří například ignorování problémů, únik do nadměrného sledování seriálů, hraní her, trávení času na sociálních sítích, nadměrná konzumace kofeinu, alkoholu nebo jiných látek, které dočasně dodají energii. Často jsme za svou apatii naštvaní na sebe samé, máme tendenci se kritizovat, máme pocity viny.

Apatie ale nemusí být trvalý stav. Existují možnosti, jak najít motivaci a opětovnou radost ze života. Postupnými kroky je tak možné najít cestu ven.

  1. Identifikujte příčinu
    Než začnete jednat, zamyslete se nad tím, co mohlo apatii způsobit. Jste přepracovaní? Máte málo spánku? Cítíte se osamělí? Jakmile zjistíte příčinu, bude snazší najít vhodné řešení.
  2. Vytvořte si rutinu
    Apatie často souvisí s pocitem chaosu, neuspořádanosti a s tím spojeným pocitem ztráty kontroly nad vlastním životem. Stanovte si denní režim, který zahrnuje čas na práci, odpočinek i zábavu. Malé úspěchy v plnění rutiny vám mohou postupně vrátit motivaci k aktivitě.
  3. Hýbejte se
    Fyzická aktivita je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak bojovat proti apatii. Nemusíte hned běhat maraton, postačí procházka na čerstvém vzduchu, jóga nebo lehké cvičení doma. Pohyb podporuje tvorbu endorfinů, které zlepšují náladu. Stejně tak naší psychice prospívá samotný pobyt v prostředí, kde je co nejvíce přirozeného denního světla.
  4. Najděte si nový zájem
    Někdy může být apatie důsledkem každodenních rutinních činností, které vás přestaly naplňovat. Zkuste se zapojit do nové činnosti, najít si nový koníček, přečíst si zajímavou knihu nebo začít s nějakou kreativní činností.
  5. Obklopte se inspirativními lidmi
    Kontakt s pozitivními lidmi, kteří vás motivují a podporují, může mít obrovský vliv na vaši náladu. Sdílejte své pocity s přáteli nebo rodinou, neizolujte se. Naopak čerpejte inspiraci od druhých.
  6. Pečujte o své duševní zdraví
    Dbejte na dostatek spánku, zdravou stravu a minimalizujte stres. Pokud se apatie dlouhodobě nemění, neváhejte vyhledat odbornou pomoc – psycholog nebo terapeut vám může pomoci najít hlubší příčiny a způsoby, jak je překonat.
  7. Malé kroky vedou k velkým změnám
    Nečekejte okamžité zlepšení, ale všímejte si malých pokroků. Oceňte se za ně. Stanovte si drobný cíl na každý den – například jít ven, uvařit si oblíbené jídlo nebo napsat pár řádků do deníku.

Co když se nedokážete přimět k ničemu z uvedeného?

Pokud cítíte, že na nic z uvedeného nemáte sílu, začněte opravdu malými krůčky. Zkuste si alespoň otevřít okno, pustit si oblíbenou písničku nebo si udělat hrnek teplého čaje. I drobné změny mohou být prvním krokem k lepšímu pocitu. Zkuste začít právě teď.

 

PhDr. Pavlína Hlaváčová
psycholožka 
KC Chrudim



Rozcestník služeb a projektů