I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

Naše Centrum patří mezi největší neziskové organizace v Pardubickém kraji

Naše Centrum patří mezi největší neziskové organizace v Pardubickém kraji

Foto: Gabriela Valentová

O naše klienty se stará celkem 80 zaměstnanců v 9 službách a v 5 městech

O naše klienty se stará celkem 80 zaměstnanců v 9 službách a v 5 městech

Foto: Gabriela Valentová

Jsme s Vámi již 33 let

Jsme s Vámi již 33 let

Foto: Gabriela Valentová

“Nestíhám, mám toho hodně, necháme to na jindy, dneska mám už třetí kafe a druhej brufen, ještě musím udělat…” ,  znáte tyto věty? Kdekdo může varovné signály přehlížet nebo naopak  hledat složitá řešení.  V dnešní uspěchané době plné stresu a nejistot je péče o duševní zdraví důležitější než kdy jindy. Pomoc můžete nalézt návštěvou psychologa, terapeuta či psychiatra.

Avšak,  co když existuje jednoduchá, dostupná a přirozená forma terapie, kterou můžete praktikovat kdekoli a kdykoli? Takovou formou je chůze. Možná vás to překvapí, ale mezi obyčejnou procházkou a sezením u terapeuta existuje překvapivá řada podobností.

Krok za krokem k duševní pohodě

Podobně jako terapeutická sezení, i chůze nám poskytuje prostor a čas pro sebe. Během procházky se můžeme oprostit od vnějšího hluku a soustředit se na své myšlenky a pocity. Bez tlaku na okamžitou odpověď si můžeme v klidu promyslet své starosti, radosti i obavy.

Chůze, stejně jako terapie, podporuje uvědomění si vlastního těla a mysli. Vnímáme rytmus svých kroků, dech, okolní prostředí. Tento proces všímavosti nám pomáhá být “tady a teď” a snižuje tendenci k zahlcení negativními myšlenkami o minulosti či budoucnosti.

Pravidelná chůze funguje jako ventil pro nahromaděný stres a emoce. Fyzická aktivita uvolňuje endorfiny, hormony štěstí, které zlepšují náladu a snižují pocity úzkosti. Podobně i terapie nám pomáhá zpracovat a uvolnit potlačené emoce.

Rytmus kroků, rytmus myšlenek

V terapii často hledáme nové perspektivy na naše problémy. Během chůze se mění naše fyzická perspektiva s každým krokem. Vidíme věci z různých úhlů, což může symbolicky podpořit i nový pohled na naše životní situace.

Podobně jako terapeut nás nenásilně vede k hlubšímu porozumění sebe sama, i rytmus chůze může být meditativní. Opakující se pohyb uklidňuje mysl a umožňuje, aby na povrch vypluly myšlenky a pocity, které bychom jinak přehlíželi.

Terapie často zahrnuje budování vztahu – s terapeutem i se sebou samým. Chůze v přírodě nám umožňuje navázat hlubší spojení s naším okolím. Vnímání krásy přírody, zvuků a vůní může mít uklidňující a inspirativní účinky, které posilují i naše vnitřní spojení se sebou.

Jak “terapeutickou chůzi” praktikovat?

Nemusíte mít žádný speciální plán. Jednoduše vyjděte ven a věnujte se chůzi s vědomím:

Chůze nenahrazuje odbornou psychologickou péči, ale může být cenným doplňkem pro posílení vašeho duševního zdraví. Je to jednoduchý, přirozený a dostupný preventivní způsob, jak dát své mysli prostor, uvolnit napětí a krok za krokem se přiblížit k vnitřní pohodě.

Tak obujte si boty a vydejte se na svou vlastní terapeutickou procházku. Vaše mysl vám poděkuje.

Antonio Machado: “Poutníku, tvoje kroky jsou cesta, a nic jiného. Poutníku, není žádná cesta, cesta vzniká chůzí.” 

Mgr. Milan Štorek
terapeut KC Chrudim



Rozcestník služeb a projektů