I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

Využití relaxačních technik k odreagování

/ Archiv aktualit

Všichni občas čelíme stresovým situacím, dnešní dny však přeci jen přinášejí takových situací více. Řadu věcí nemůžeme ovlivnit a tak není možné vyhnout se všem zdrojům stresu.

To,co však ovlivnit můžeme, jsou naše reakce na stres. K překonání stresu mohou dobře posloužit relaxační techniky. Přeji, ať si zde každý najde tu svou k překonání dnešní nelehké doby.

  1. Řízená vizualizace
    Představte si sami sebe v krásném místě. Představit si můžete např. krajinu, moře, vaše oblíbené místo, nebo místo, kam byste se chtěli podívat. Procházejte se pomyslně místem a zkuste vnímat jeho detaily, vůně a pocity s místem spojené. „Procházejte“ se v místě tak dlouho, než se budete cítit klidní a uvolnění.
  2. Progresivní svalová relaxace
    Zaměřte se na svůj dech, až se zklidní, zaměřte se na část těla, kterou chcete uvolnit, uvědomte si, jak se tato část těla právě cítí. Vší silou zatněte svaly v této části těla, počkejte 10 sekund a poté uvolněte. Stejným postupem pokračujte i k dalším částem těla, dokud nebude celé uvolněné. V mezičase odpočívejte (cca 30 sekund).
  3. Jógová cvičení
    Klasická jóga je ucelený koncept dýchání a cvičení, který lze pro redukci stresu jednoznačně doporučit. Pro relaxaci se doporučuje zejména „pozice mrtvoly“, jejíž popis naleznete v každé jógové příručce i na internetu.
  4. Tai Chi
    … je založeno na sérii přesně prováděných pomalých a plynulých pohybů těla spojených s vědomým dýcháním a zaměřením se na přítomný okamžik. Pro zajištění správnosti prováděných pohybů je lepší naučit se je pod vedením zkušeného instruktora.
  5. Poslech hudby
    Při relaxaci se doporučuje zejména pomalá a uklidňující hudba, která dokáže navodit uvolnění a osvěží naši mysl. Je dokázáno, že poslech relaxační hudby dokáže významně snížit hladinu stresového hormonu.
  6. Hluboké dýchání
    Jde o nejjednodušší, ale efektivní techniku ke snížení i prevenci stresu. Kdykoli se cítíte být ve stresu, jednoduše proveďte 7 pomalých hlubokých nádechů a výdechů. I tak „málo“ stačí ke zklidnění a zrelaxování.
  7. Techniky všímavosti
    … neboli mindfullnes techniky jsou založeny na setrvání v přítomném okamžiku a vědomém pozorování svých tělesných a duševních stavů. V přítomném okamžiku se nesnažíme situace a pocity měnit, pouze je pozorujeme, věnujeme jim svou plnou pozornost a přijímáme je tak, jak k nám přicházejí.
  8. Smích
    Ne nadarmo se říká, že smích léčí. Smích je při uvolňování stresu vysoce efektivní a jeho účinek se většinou dostaví během několika málo minut. Pusťte si zábavný film, zasmějte se spolu s dětmi při jejich hrách nebo rozesmějte sami sebe veselými obličeji v zrcadle.
  9. Masáže
    I dotyk působí relaxačně. Je dokázáno, že již 5minutové masírování snižuje hladinu stresových hormonů a zvyšuje hladinu serotoninu a dopaminu. Zkuste třeba masáž obličeje – doporučuji.
  10. Procházka
    Procházka na čerstvém vzduchu je mnohdy opravdickým balzámem na duši. A to, i když se nám zpočátku nikam nechce. Doporučuje se zejména procházka v přírodě, využití denního svitu nebo přímo pobyt na sluníčku. Jste-li sportovně založeni, spojte pobyt venku s oblíbeným sportem.

PhDr. Pavlína Hlaváčová
psycholog Krizového centra