I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

Suchej únor aneb pít či nepít?

/ Archiv aktualit

Znáte tři nejčastější české lži?

Jdu na jedno!          Dopiju a jdu!          Od zítra už nepiju!

 

Možná jste se vtipu zasmáli. Možná vám jen trochu zacukaly koutky na tváři. Nebo jen jeden a pomysleli jste si, že to nebyl vtip, ale trefný popis reality. A někdo si poté i položí otázku, jak to s tím alkoholem mám já? Máme pro vás jeden tip.

V únoru proběhne již desátý ročník tradiční kampaně Suchej únor, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Vloni si alkohol na měsíc odpustilo přes 700 000 Čechů a více než polovina z nich pila méně ještě 4 měsíce poté.

S alkoholem v nějaké podobě se potkal snad každý z nás. Jeho snadná dostupnost stojí za tím, že již naše dospívající děti drží přední příčky v evropském žebříčku užívání alkoholu. Díky preventivním aktivitám se však situace postupně lepší. Jednou z takových kampaní je i  výzva Suchý únor.

,,Sucháč“ se nesnaží z lidí udělat abstinenty. Nechce ani  zákaz alkoholu jako takového. Cílem je pozitivní osvěta o tématu a osobní zkušenost každého z nás – dát si od alkoholu na chvíli pauzu, neboť Češi jsou ve spotřebě alkoholu na třetím místě na světě (14,4 l čistého alkoholu na hlavu). Je to důvod k oslavě? Rozhodně ne, neboť každá sranda něco stojí. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny putovalo v roce 2020 více než 1,1 miliardy korun  z veřejného zdravotního pojištění na léčbu závislostí téměř 50 tisíc Čechů. A celkové společenské náklady nadměrného pití se pohybují něco přes 50 miliard korun.

Zkuste si udělat Test nezávislosti a třeba přijmete výzvu na Suchej únor.

Říkáte si, proč? To nemusím zkoušet, to není problém!  Schválně, jestli je to tak lehké, jak si myslíte? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že je to podobné jako  když si řeknete, že  začnete běhat. To je najednou důvodů proč to dneska nejde, ale zítra to bude jiné… a zítra je to stejné. Nejhorší je začít, být na sebe důsledný. Pak si možná uvědomíte, jak hodně je váš život spojený s alkoholem přímo i nepřímo. Ale zvládnout se to určitě dá a pak na sebe můžete být právem hrdí. A k tomu jako bonus dostanete více energie a lepší spánek.

 

Tak jdete do toho? Já ano. https://suchejunor.cz/

Mgr. Milan Štorek
terapeut KC Chrudim