Většina z nás určitě slyšela o akci Suchej únor“. Již 11. rokem se snaží upozorňovat na velkou roli alkoholu v našich životech. V Česku je míra užívání alkoholu dlouhodobě jednou z nejvyšších na světě. Průměrně je v ČR spotřebováno 22 g na člověka denně (včetně dětí a seniorů), přičemž za rizikové je považováno již 20 g denně u žen a 40 g denně u mužů.
Studie opakovaně upozorňují na nepříznivé vlivy alkoholu. Ukazuje se, že pokud bereme v potaz vliv na konzumenta i společnost (např. kriminalita), je alkohol nejškodlivější drogou vůbec.
Říkáte si, že Vás se problematické pití netýká? Suchej únor je skvělá příležitost si to vyzkoušet. Jeho účelem je vyhnout se po celý únor alkoholu a to tak, že úplně. Je to pro Vás těžká představa? Čekají Vás oslavy a plesy a Vy si nedokážete představit, že si nedáte alespoň skleničku? I to může být znamení, že je na čase dát si od alkoholu pauzu.
Některé možné benefity:
- Zjistíte, že se dá dobře bavit i bez alkoholu.
- Na druhý den Vás nebude bolet hlava.
- Procvičíte si schopnost říkat „ne“.
- Ušetříte finance.
- Zlepšíte spánek.
- Vaše tělo si odpočine.
Pokud se do toho vrhnete, držíme palce! Může se stát, že přestože budete chtít, celý měsíc to nevydržíte. Nevěšte ale hlavu, budete mít alespoň podnět k přemýšlení o tom, co Vám alkohol přináší a proč je náročné se mu vyhýbat. A další rok to třeba půjde líp. Tak jdete do toho? https://suchejunor.cz/
Mgr. Kateřina Lenartová
Krizové centrum Chrudim
Zdroje:
– https://www.facebook.com/suchejunor
– https://www.drogy-info.cz/zprava-o-zavislostech/alkohol-2021/#ve%C5%99ejnozdravotn%C3%AD%20v%C3%BDznam
– Nutt, D. J., King, L. A., & Phillips, L. D. (2010). Drug harms in the UK: a multicriteria decision analysis. The Lancet, 376(9752), 1558-1565.
– Bonomo, Y., Norman, A., Biondo, S., Bruno, R., Daglish, M., Dawe, S., Egerton-Warburton, D., Karro, J., Kim, C., Lenton, S., Lubman, D. I., Pastor, A., Rundle, J., Ryan, J., Gordon, P., Sharry, P., Nutt, D., & Castle, D. (2019). The Australian drug harms ranking study. Journal of psychopharmacology (Oxford, England), 33(7), 759–768. https://doi.org/10.1177/0269881119841569