I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Facebook

Řekni mi

/ Aktuality / Centrum J. J. Pestalozziho

 Téma umírání je pro mnohé z nás stále velké tabu. Většina lidí nechce mluvit o smrti. Mnohdy i ti, kteří mají za sebou úmrtí blízké osoby či se sami ocitli blízko smrti, neradi o tomto tématu hovoří.

Důvodů, proč se rozhovorům o smrti vyhýbáme, je více. Jedním z nich je ostych toto téma otevřít. Přitom se týká života každého z nás a diskuse o umírání nám mohou pomoci se na ně připravit, zjistit jaké potřeby, názory a přání mají lidé v našem okolí a také my sami se můžeme svěřit se se svými postoji a zamyslet se nad situacemi, které umírání doprovázejí.

Konverzační karetní hra Řekni mi důležité téma hodnot a představ v souvislosti s koncem života otevírá. Většina z nás jistě někdy přemýšlela, jak bychom si závěr života představovali. A také bychom rádi věděli, co si přejí naši blízcí a co si myslí ostatní lidé kolem nás. Proto byla vyvinuta tato společenská hra, vycházející z americké předlohy oblíbené hry Hello (dříve My Gift of Grace). Hrát ji lze ve dvou, ale i dvaceti hráčích. Mohou to být vaši blízcí, přátelé, kolegové atd.

 

Co od hry můžete očekávat?

  • V první řadě pomáhá otevírat tabuizovaná témata kolem umírání.
  • Dostanete odpovědi na otázky, na které byste se jinak pravděpodobně báli zeptat.
  • Dozvíte se o svých blízkých něco nového, co vám umožní je lépe pochopit.
  • Vy sami se budete moci otevřeně vyjádřit.
  • Prohloubíte vztahy se svými blízkými a lépe se poznáte.

 

Hra pomáhá zmapovat přání o konci života. Otázky jsou pro hráče rozdílně obtížné. Pro jednoho může být odpověď na otázku velmi emočně náročná a nesnadná na vyjádření, ale pro jiného může být triviální a jednoduchá. Všichni jsme jedinečné osoby a právě proto je tato hra obohacující pro každého, kdo hledá odpověď na to, jak se na smrt, která život každého z nás provází, připravit. Zjistíte, že téma smrti lze otevřeně sdílet a odvaha mluvit o těžkých tématech je nakažlivá. A že mluvit o smrti nemusí být smutné, ale obohacující a úlevné. Více o hře najdete na https://reknimi.cz.

 

Bc. Martina Procházková
sociální pracovnice KC Žamberk