S koncem léta a s přirozenými změnami typickými pro podzim dochází mezi lidmi každoročně k nárůstu prožitků úzkosti. Odborníci tento jev nazývají podzimní deprese; tendenci lidí trpět úzkostmi a špatnou náladou v průběhu podzimních měsíců.
Často si nemusíme uvědomovat, jak běžné je prožívat v průběhu podzimu úzkosti a nemusíme je rozpoznat. V porovnání s jinými úzkostmi totiž podzimní úzkost často postrádá očividný „spouštěč“ zvenčí, který by jí vyvolal. Je tedy důležité sledovat svou psychickou (ne)pohodu a podniknout kroky, kterými se můžete proti podzimní úzkosti obrnit.
Jak se podzimní úzkost projevuje?
Mezi nejčastější příznaky patří:
- špatná nálada a deprese,
- úzkost a přehnané obavy,
- zvýšená citlivost, podrážděnost,
- letargie, ospalost, vyčerpání,
- ztráta zájmu o běžné aktivity.
Příčinou podzimní úzkosti je úbytek slunečního světla. To způsobuje snížení úrovně serotoninu v těle. Serotonin je zásadním hormonem, který ovlivňuje naši náladu, chuť k jídlu a spací návyky. Současně se zvyšuje úroveň hormonu melatoninu, díky kterému se můžeme cítit ospalí a deprimovaní. Dále podle odborníků roli hraje také úbytek vitamínu D (spojovaný s depresí) a fakt, že se zhoršujícím se počasím trávíme méně času venku a méně cvičíme.
Současně mohou za zhoršením psychické pohody stát změny spojené se začátkem nového školního roku, tlak z akademického nebo společenského úspěchu či stres z blížících se svátků.
Co pro sebe můžete udělat?
Bez ohledu na to, co zapříčinilo vaši psychickou nepohodu, můžete vyzkoušet několik věcí, abyste si od podzimní úzkosti ulevili.
- Čerpejte denní světlo – pokuste se trávit více času venku, abyste využili co nejvíce slunečního světla. Je užitečné vstávat dříve a využít ranního slunce. S ohledem na větší únavu spojenou s podzimní úzkostí je dobré upravit svůj spánkový režim a chodit spát dříve. Tak můžete překonat vyčerpanost a ospalost během dne. Vzhledem k tomu, že se dny krátí a vaše rána mohou probíhat za tmy, můžete také vyzkoušet speciální světelnou lampu. Jedná se o speciální lampu pro světelnou terapii, kterou můžete použít po dobu 30min+ denně, abyste své oči vystavili jasnému světlu.
- Denně cvičte – alespoň na půl hodiny. Fyzická aktivita se ukazuje být v rámci studií klíčová pro jakékoli psychické obtíže, protože zlepšuje náladu.
- Změňte svůj jídelníček – podzim je ideálním obdobím na dělání sezónních polévek a teplých jídel, které jsou pro tělo výživná a uzemňující.
- Začněte něco nového – jedná se o období nových začátků; a tak i vhodné období pro vyklízení prostoru, zbavování se starých, nepotřebných věcí, reorganizování. Dále můžete zkusit nové hobby nebo pozměnit svou vizáž.
- Změňte svůj pohled na události – zkuste pozměnit své negativní asociace spojené s podzimem. Kvůli špatnému počasí v podzimních měsících přirozeně často trávíme více času doma, což v nás může vyvolávat negativní emoce. Zkuste přerámovat přístup „venku je zima, a tak trčím doma“ například směrem „doma je útulno“. Můžete si pomoci změnou svého prostředí doma, jeho zútulněním, například pomocí svíček, pohodlných polštářů, teplých dek…
- Vyhledejte profesionální pomoc – pokud cítíte, že je toho na vás hodně nebo začínáte cítit úzkost či depresi, nebojte se neprodleně vyhledat odbornou pomoc. Nečekejte, až vám bude velmi špatně. Někteří z našich klientů se k nám dostávají po letech, kdy se sami snažili bojovat se signály, kterými jim jejich tělo a psychika dávaly najevo vlastní nepohodu. Často svůj stav popisují jako naprosté vyčerpání a pouze těžko se jim důvěřuje v možnost změny. Pokud se necítíte být v psychické pohodě, a tak úplně nerozumíte tomu proč a jak to změnit, zkuste si promluvit s odborníkem.
Jsme tu proto, abyste na to nemuseli být sami.
Bc. Jana Kosová, MSc
psychoterapeutka KC Žamberk