I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

Láska přes internet, nebo podvod?

/ Archiv aktualit

Žijeme v době, kdy čím dál tím více lidí hledá lásku na internetu. Možná znáte někoho, komu to opravdu vyšlo, někoho, kdo to na seznamkách stále ještě zkouší anebo ty, kteří už hledání na internetu zabalili a zkouší to znovu v off-line světě.

A někdo z vás možná zná někoho, kdo s vidinou vztahu přes sociální sítě naletěl podvodníkovi…

Čas od času se s tím setkáme i u nás v krizovém centru. Ačkoli každý příběh, se kterým k nám klienti přicházejí, vnímáme jako jedinečný, v těchto případech se přeci jen až nápadně podobají jeden druhému.

 

Vypadá to asi takhle nějak…

Kontaktuje vás muž (nebo žena), požádá vás o přátelství anebo rovnou napíše. Působí přátelsky, seriózně, chce si popovídat, zajímá se o vás a nemá problém napsat vám něco o sobě.  Možná máte špatný den nebo se nudíte, a tak si začnete nezávazně povídat…

Zjistíte, že se jedná o doktora, který zachraňuje lidské životy někde ve vzdálených zemích, avšak výhledově se plánuje přestěhovat do Čech. Jindy se jedná o vojáka, který je toho času v některé ze zemí zmítaných nepokoji. Má kořeny v Česku a rád by se do Čech vrátil. Cítí, že sem patří a konečně by si chtěl užít trochu klidu, nejlépe s nějakou milovanou osobou po boku. Co kdybyste tou milou osobou mohla být třeba zrovna Vy?

Z několika zpráv je najednou konverzace trvající dny až týdny. Každé ráno přichází přání pěkného dne, večer vzkaz, že na Vás myslí a usíná s myšlenkou, že byste se někdy mohli potkat. Postupně vzniká zvláštní druh citové vazby, pocit výjimečnosti a vidina společné budoucnosti. Začnete o sobě odhalovat osobní informace, posíláte fotky, možná k tomu druhému už začínáte něco cítit…

Někde v tomto bodě, kdy je utvořeno citové pouto, dojde k situaci, kdy protějšek náhle potřebuje Vaši pomoc. Takových svízelných situací může být celá řada, avšak všechny mají jednu věc společnou – vždy je potřeba poslat nějaký finanční obnos, který má danou věc vyřešit.

O jaké situace se jedná konkrétně, jsme se zeptali státního zástupce Mgr. Jana Kadlece. Podle jeho zkušeností se nejčastěji jedná o nutnost zaplatit clo za balíček s cennostmi zaslaný do zahraničí, řešení zdravotních potíží a spolu s tím shánění peněz na léčbu, či potřebu určitého obnosu peněz k tomu, aby mohlo dojít k vykoupení se z vojny apod. Z počátku se přitom nemusí jednat o velkou sumu, avšak velmi brzy se objevují komplikace, které je třeba řešit zasláním dalších peněz.

V tu chvíli se již odstartoval sled událostí, ze kterých lze jen těžko vystoupit. V případě, že odmítnete peníze poslat, následují výhrůžky, co nastane, pokud požadovaný obnos nedorazí. Jste konfrontováni s tím, že celá věc je vyšetřována vyššími místy a hrozí vám vězení nebo vysoké pokuty. Milostné zprávy se tak mění na bombardování dalšími a dalšími požadavky a z příslibů společného života s vysněným hrdinou se stává strach z toho, co bude dál.

Co se skutečně stalo, však obětem často dochází až ve chvíli, kdy protějšek zmizí a přestává komunikovat, anebo v situaci, kdy se začínají bát natolik, že se rozhodnou vyhledat pomoc.  Podle státního zástupce lidé mnohdy celou věc nahlásí až po tom, co přišli o statisíce, vybrali všechny svoje úspory nebo si vzali půjčky. Výjimkou nejsou ani situace, kdy dojde ke zpronevěře peněz, které jim byly svěřeny v práci. Mnoho lidí však celou věc nenahlásí nikdy. Svoji roli sehrává nejenom strach z toho, co by se jim mohlo stát, ale také silné pocity studu, když jim dojde, že byli napáleni.

 

Na co si tedy dávat pozor?

První signály lze rozpoznat už na začátku kontaktu. Ačkoli se zprávy snaží vzbudit dojem osobní konverzace, často se v nich objevují obecné fráze bez přiléhavých detailů. Cílem komunikace je udržet zájem druhé strany, avšak bez většího vynaloženého úsilí. Jedná se tedy o taková sdělení, která lze snadno kopírovat a rozesílat více lidem. Svoji roli zde sehrává také fakt, že je mnohdy používáno internetových překladačů. To vše může být matoucí, protože od cizince se perfektní znalost jazyka neočekává a poněkud povrchní konverzace tak může být tolerována.

Vždy je třeba zpozornit v případě, kdy pod nejrůznějšími vysvětleními nelze uskutečnit osobní hovor na příklad přes webkameru. Fotografie, které jsou k podvodným účelům používány, jsou totiž často kradené, což by osobní hovor velmi rychle odhalil. V ostrém kontrastu s tím, že je odmítán osobní hovor, však bývá brzké vyznání lásky a plánování společného života. To vše za účelem vytvoření imaginárního pouta a výjimečnosti vztahu.

K odhalení podvodného jednání by mohlo pomoci i to, kdyby bylo dostatek pozornosti věnováno tomu, kam (do jaké země) mají být peníze zaslány. Mezinárodní bankovní číslo totiž mnohdy není v souladu s legendou, kterou dotyčný prezentoval. Kromě toho banky samotné často varují před podezřelými transakcemi. Jak však Jan Kadlec dodává, zde většinou následuje rychlá reakce v podobě zadání jiného bankovního čísla s tím, že se zřejmě muselo jednat o nějaký omyl.

 

Co mohu udělat, když už se mi to stane?

Předně je třeba říct, že není dobré zůstat na to sám. Kromě peněz totiž můžete přijít i o pocit bezpečí. Pachatelé využívají těch nejsilnějších emocí, aby získali, co chtějí. Z počátku vás zahltí zájmem a láskou. O to více vás však následně paralyzuje šok, strach a hrůza. Vše se navíc děje velmi rychle, nemáte čas se rozmyslet, jednáte pod tlakem. Než se zorientujete a odhodláte věc řešit, uplyne nějaký čas.

K ohlášení na policii nebo státní zastupitelství i z těchto důvodů mnohdy dochází až s určitým časovým odstupem, což ještě více ztěžuje následné vyšetřování a dohledání důkazů. Vyšetřování trestných činů tohoto typu vyžaduje mezinárodní právní pomoc, a se zeměmi, kde peníze nejčastěji končí, je spolupráce velmi komplikovaná.

Je také nutné dodat, že mezi poškozenými nejsou pouze ženy. Stejným fenoménem jsou ohroženi i muži. Ti bývají kontaktováni atraktivními ženami, které na příklad žádají peníze na letenku, aby mohlo dojít k osobnímu setkání, či rovněž potřebují pomoc ve svízelné životní situaci. Rozhodujícím faktorem není ani věk. Jak závěrem dodává státní zástupce Jan Kadlec, bohužel není výjimkou, že se někteří lidé v roli podvedených ocitnou opakovaně. Situaci by tak podle něj velmi pomohlo, kdyby se zavčas svěřili někomu, kdo v dané věci není nijak zainteresován a může jim pomoci celou situaci zastavit.

 

PhDr. Daniela Haubertová, Ph.D.
psycholožka Krizového centra Jihlava

(ve spolupráci s Mgr. Janem Kadlecem, státním zástupcem)