I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

Jarní očista duše

/ Archiv aktualit

Jaro je často spojováno s novým začátkem a obnovou. Tento čas roku může být pro mnoho z nás vhodným momentem k reflexi a očistě naší mysli a duše. Jarní očista duše může být proces, při kterém se zbavujeme starých myšlenek, návyků a zvyků, které nás brzdí a brání nám v dosažení našich cílů. Je to také správný čas na přemýšlení o tom, co nového chceme do svého života přivést a co již chceme nechat za sebou.

Jarní očista duše může mít mnoho podob. Pro někoho může mít podobu jednoduchých změn v domácím prostředí, kdy se zbavujeme zbytečných a nepotřebných věcí a uspořádáváme si svůj životní prostor.  Pro jiného může jít více o duchovní proces, při kterém se snaží zbavit negativních emocí, myšlenek, závislostí a přístupu k životu. Můžeme také přemýšlet o svých cílech, plánovat a vytvářet pozitivní myšlenkové modely. Je to také období spojené s rituály a obřady, při kterých se lidé snaží odstranit negativitu a ve společenství obnovit životní rovnováhu.

Zde jsou některé typy, co můžete pro jarní psychickou očistu udělat:

 1. Vyčistěte si svůj domov
  Zbavte se všech nepotřebných věcí, které vám již neposlouží. Vysajte koberce, utřete prach a zorganizujte svůj prostor tak, aby vám vyhovoval, dodával klid a cítili jste se v něm pohodlně.
 2. Zkuste meditaci
  Meditace může být účinným způsobem, jak se zbavit negativních myšlenek a emocí. Naučte se meditovat a získávejte klid v mysli.
 3. Přemýšlejte o svých cílech
  Jarní očista duše může být také časem zaměření pozornosti na vaše cíle a sny. Zkuste si položit otázky jako: “Co je pro mě důležité?“, “Kam chci jít?“, “Jak mohu dosáhnout svých cílů?“, “Co mi na cestě brání?“, “Jak mohu překážky překonat?
 4. Změňte své negativní návyky
  Tento čas může být také využit k vytvoření nových rituálů a návyků, které podpoří pozitivní myšlení a zdravý životní styl. Zbavte se také svých závislostí.
 5. Zbavte se toxických a negativních vztahů
  Toxické a negativní vztahy mohou srážet vaši sebedůvěru, brzdit vás v osobním růstu a udržovat vás v psychické nepohodě. Zkuste se vymanit z těchto vztahů a věnujte svou energii vztahům, které jsou pro vás pozitivní a inspirativní.
 6. Věnujte se svému zdraví
  Tělesné zdraví a psychická pohoda spolu úzce souvisí. Zkuste věnovat více času svému tělu a mysli, pečujte o sebe. Zkuste vyváženou stravu, zařaďte pravidelný pohyb a dopřejte si dostatek spánku.

Ať se již rozhodnete pro cokoli, přeji Vám, ať jaro a novou životní sílu naleznete nejen za oknem, ale i ve vašem životě.

PhDr. Pavlína Hlaváčová
psycholog KC Chrudim