I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Facebook

Jak porozumět reakcím dětem uprchlým z Ukrajiny a jak s nimi dál pracovat ?

/ Archiv aktualit / Centrum J. J. Pestalozziho

Do českých škol se postupně dostávají děti prchající před válkou na Ukrajině. Dá se předpokládat, že pro děti je tato situace velmi náročná, traumatizující. Přicházejí o dosavadní jistoty, některé z nich mohou mít za sebou hrůzné zážitky, strach o vlastní život, životy blízkých lidí.

Krizové centrum Jihlava uspořádalo 12. 4. 2022 webinář pro pedagogické pracovníky. Jeho účelem bylo seznámit učitele s možnými reakcemi dětí, které mají za sebou traumatický zážitek a poskytnout jim podporu v tom, jak mohou pomoci dětem tyto reakce dál zpracovávat – jak jim umožnit ve školním prostředí bezpečně projevit přirozenou reakci na akutní stres a preventivně tak působit proti rozvoji posttraumatické stresové poruchy.

Toto školení bylo nabídnuto základním školám v Jihlavě a okolí – bylo jich osloveno celkem 45. Z toho počtu se přihlásilo 14 zájemců, webináře se zúčastnilo nakonec 11 osob. Ti, co nám zanechali zpětnou vazbu, hodnotili webinář jako přínosný a jedna z účastnic litovala, že tyto informace neměla již dříve.

Krizové centrum Jihlava je i nadále připraveno poskytnout podporu nejen vyučujícím, ale i ostatním pomáhajícím, kteří se setkávají s náročnými situacemi s lidmi prchajícími před válkou.

Mgr. Tereza Vágnerová
vedoucí KC Jihlava