I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Facebook

Jak dobře přežít dobu koronavirovou? Desatero terapeuta Milana Štorka

/ Archiv aktualit

  1. Připusťte si ,,nenormálnost“ současné situace. Mohou se u Vás objevit pocity a stavy, které jste u sebe dlouho nebo v takové intenzitě nezaregistrovali (strach, úzkost, dělání nelogických věcí atd.). Je dobré o nich přemýšlet a případně se o nich s někým bavit, sdílet je.
  2. Zkoušejte žít normálně. Tedy dodržovat nařízení a přizpůsobit aktivity možnostem. Pokud něco nelze dělat zaběhlým způsobem, zkuste hledat alternativy. Pokud omezení způsobila, že jste byli nuceni změnit svůj denní rytmus – zkuste se zastavit a nastavit si režim dne. Udělejte si plán aktivit na každý den a snažte se ho dodržovat.
  3. Sledujte jen kvalitní informace. Informací o koronaviru je všude kolem dost. Mnoho informací může být spíše na škodu, anebo mohou být zavádějící. Fámy a nesmysly se můžou šířit stejně rychle jako virus.
  4. Plánujte jen věci, které můžete ovlivnit a které jsou důležité. Tedy, kdo, co zítra nakoupí a nikoliv kam pojedete konkrétně v létě na dovolenou.
  5. Snažte se být fyzicky aktivní. Může se jednat o fyzickou práci doma, na zahradě nebo procházku v lese, kde nikoho nepotkáte. Fyzická únava je fajn.
  6. Dělejte, co vám pomáhá. Cvičte, spěte, venčete psa nebo sebe. Prostě podporujte to, co vám pomáhá a změňte to, co vám škodí. Můžete třeba omezit sledování informací kolem Covid-19, které vás zbytečně stresují.
  7. Zkuste věci, které jste nezkusili nebo odkládali. V současné době máte možnost si např. přečíst knížku, která vám dlouho leží v knihovně. Můžete si upéct novou buchtu, zasít ředkvičky, něco opravit ….
  8. Buďte v kontaktu se svými blízkými a přáteli. Když to nejde osobně, tak alespoň telefonicky. Můžete si poslat třeba vtipy o koronaviru.
  9. Zpomalte.  Kdy jindy, když ne teď. Život můžete zahlédnout jinak.
  10. V případě potřeby si řekněte o pomoc. Řada z nás s tím má problém, ale říci si nebo zavolat o pomoc není žádný projev slabosti. Některé situace jsou zvládnutelnější, když je máte s kým sdílet, pokud tím někým nemohou být (z nejrůznějších důvodů) vaši blízcí, obraťte se na odbornou pomoc.

» Desatero ke stažení v PDF

Milan Štorek
 psychoterapeut, krizový intervent Krizového centra Chrudim

Krizové centrum Chrudim
Štěpánkova 108, Chrudim 537 01
tel.: 469 623 899
e-mail: kc@pestalozzi.cz