I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

Firmy mají stopku nás podporovat, zní z neziskovek. Pomoci má vyšší limit pro dary

/ Archiv aktualit

Data sdružení Fórum dárců z konce loňského roku ukázala, že 37 procent lidí v této době posílá neziskovému sektoru méně peněz než před pandemií. Nevládní organizace se ale shodují, že mírný odliv přispěvatelů je znát spíše ze strany firem než veřejnosti. Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO) doufá, že situaci pomůže zlepšit i v prosinci přijatý zákon, který zvyšuje daňové výhody dárců.

Mluvčí Diecézní charity Brno Simona Císařová přiznává, že tato církevní organizace zaznamenala v pandemii menší podporu především od živnostníků a menších podniků. “Kvůli koronavirové krizi bohužel bojují o přežití, nebo dokonce již ukončili svoji činnost. Situace se sice neprojevuje plošně, nicméně úbytek firemních dárců je častější než u dárců individuálních,” řekla pro on-line deník Aktuálně.cz. Charita poskytuje sociální a zdravotní služby v Jihomoravském kraji a také na Vysočině.

Stejnou zkušenost mají i v pražské neziskové organizaci Green Doors, která pomáhá lidem s duševním onemocněním. Podle ředitelky Myroslavy Bubely se i tady setkali s úbytkem firemních dárců a očekávají ho i do budoucna. “Některé podniky nám oznámily, že mají aktuálně ‘stopku’ na podporu neziskového sektoru,” uvedla Bubela.

Podle mapy dárcovství pro rok 2020, kterou sestavuje občanské sdružení Fórum dárců, se v podzimní vlně koronaviru setkalo s nižší finanční podporou od firem o 16 procent více neziskových organizací než na jaře při první vlně. Celkem tak na podzim evidovalo snížení 52 procent organizací. “Vždycky se té firmě musí nějakým způsobem dařit, aby dávala nějaké peníze na charitu. Jinak je to to první, co firma škrtá. Tak to prostě bývá,” komentoval to prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO) Marek Šedivý.

» pokračování článku