I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Facebook

Dopřejte si luxus, dopřejte si ticho

/ Aktuality / Jiří Kadlec

Pobýt v tichu není v moderní době vůbec lehké. Většinou na nás od ráda do večera útočí různě silné zvuky, ať už je to rachot silniční dopravy, slabě hrající rádio v práci nebo povyk lidí při nakupování v obchodním centru. Jsme obklíčeni akustickým smogem.

Zatímco v dávné minulosti sloužil hluk jako způsob zastrašení protivníka či zvěře, v současné době slouží zvuk hlavně jako nástroj marketingu (vybraná hudba ovlivňuje náladu zákazníka a jeho nakupování).  Nějaké zvuky nás tak dostihnou skoro všude. Dlouhodobé vystavení se hluku přitom způsobuje únavu, roztržitost, podrážděnost a také může způsobit onemocnění sluchu a srdce.

Umíme, chceme vůbec zůstat potichu? Dokud mluvíme, tak žijeme neboli jak zpívá Nohavica ,,dokud se zpívá, ještě se neumřelo“? Nebo nám ticho nedělá dobře, neboť nevíme, co nastane za okamžik (tzv. ticho před bouří)? Nebo v tichu slyšíme promluvy našeho já, kterým je náročné naslouchat? Kdoví? Jak to s (ne)tichem máte právě Vy?

Pokud bychom se rozhodli odbourat hluk, kde začít? Například cíleně nezapínejte hudbu doma nebo v autě, poproste okolí o pár minut ticha denně. Jděte na procházku do lesa nebo si jen ztište telefon.

Co vám ticho přinese?

  • Duševní pohodu = zmírnění nepříjemného stresu (prevence hypertenze).
  • Lepší a kvalitní spánek.
  • Budete kreativnější.
  • Dovolí mozku odpočívat (neřešit něco pořád).
  • Větší vnímavost k sobě samému i k druhým.

Slovy písničkáře Jana Buriana: ,,Ticho je tajná zbraň všech zvědavých tvorů. Neubližujme mu…. Když se s ním člověk naučí správně zacházet, slouží levně a oddaně.“

Dost již bylo slov, dopřejte si luxus – dopřejte si ticho!

Mgr. Milan Štorek
terapeut KC Chrudim