I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

Denní snění aneb má cenu mít hlavu v oblacích?

/ Aktuality

Denní snění, známé také jako daydreaming, je běžný lidský fenomén, při kterém se ponoříme do světa snů a představ. Může se jednat o pouhé bloumání myšlenkami, prožívání fantazijních scénářů, nebo o plánování a řešení problémů kreativním způsobem. 

Historicky se na snění pohlíželo s despektem. Církev v něm viděla tzv. poledního démona. Nicnedělání a lelkování, které zavání leností, jedním ze sedmi smrtelných hříchů. Později (s rozvojem průmyslové revoluce) v něm společnost viděla překážku, která zbytečně ubírá energii k dosažení cíle. Vše bylo podřízeno výkonu.

I když někteří lidé vnímají denní snění stále jako ztrátu času, ve skutečnosti skýtá řadu potenciálních benefitů. Denní snění může být užitečným nástrojem, pokud ho používáme moudře. Naučíme-li se řídit své denní snění a využívat ho ve svůj prospěch, může nám to pomoci zlepšit naše duševní zdraví, kreativitu a produktivitu.

Mezi hlavní klady denního snění patří

  • Podpora kreativity
    Denní snění nám umožňuje volně se ponořit do myšlenek a představ, aniž bychom byli spoutáni realitou. To může vést k novým nápadům, inovativnosti v našem osobním i profesním životě.
  • Snížení stresu a úzkosti
    Fantazírování o příjemných a radostných zážitcích nám může navodit pozitivní emoce. To může vést ke snížení stresu a úzkosti a zlepšení celkové nálady.
  • Posílení paměti a koncentrace
    I když se to zdá nepravděpodobné, denní snění může vést k lepší paměti a koncentraci. Během snění si totiž utváříme mentální asociace a trénujeme si schopnost soustředit se na jeden myšlenkový proud.
  • Zvýšení sebedůvěry
    Fantazírování o dosažení cílů a překonávání překážek nám může posílit sebedůvěru a motivovat nás k usilovnější práci na jejich realizaci. Denní snění nám může pomoci vidět problémy z nových úhlů a najít kreativní řešení.
  • Zlepšení empatie
    Představování se do situace druhých lidí nám pomáhá lépe chápat jejich pocity a prožívání, čímž se prohlubuje naše empatie.
  • Zvýšená motivace
    Denní snění nám může pomoci vizualizovat si naše cíle a sny, což nás může motivovat k jejich dosažení.

Nevýhody denního snění

  • Snížená produktivita
    Pokud se denní snění stane příliš častým nebo rušivým, může vést ke snížené produktivitě v práci i ve škole.
  • Problémy se soustředěním
    Denní snění nám může ztěžovat soustředění se na úkoly, které vyžadují naši plnou pozornost.
  • Odklon od reality
    Pokud se příliš ponoříme do denního snění, můžeme se odklonit od skutečného života a zanedbávat své povinnosti.
  • Sociální izolace
    Pokud trávíme příliš mnoho času denním sněním, můžeme se izolovat od ostatních lidí a zanedbávat naše sociální vztahy.
  • Zvýšené riziko depresí a úzkosti
    Pokud používáme denní snění jako únikovou cestu od reality (vyhnout se nepříjemným emocím a problémům), může to vést ke zvýšenému riziku depresí a úzkosti.

Jak denní snění využít ve svůj prospěch?

Naučte se ho řídit. Je důležité naučit se řídit své denní snění tak, aby vám prospívalo. Určete si časový limit pro snění v bdělém stavu a dodržujte ho.

Využijte ho k dosažení svých cílů.  Snění vám může pomoci vizualizovat si vaše cíle a sny, což vás může motivovat k jejich dosažení.

 

Mgr. Milan Štorek
terapeut KC Chrudim