I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Facebook

Jihlavské listy: Nové centrum pracuje i s agresory

/ Tiskové zprávy / Centrum J. J. Pestalozziho

Ilustrační foto: archiv JLVztahy rodičů a dětí, pomoc lidem postiženým krizovými situacemi, včetně obětí domácího násilí. Těmto osobám od nového roku poskytne v Jihlavě bezplatnou pomoc první krizové centrum. Službu, která má sídlit na Štefánikově náměstí, bude provozovat chrudimské Centrum J. J. Pestalozziho.

Oproti v kraji již zavedenému Bílému kruhu bezpečí a Intervenčnímu centru, přináší jednu zásadní novinku. „Na rozdíl od těchto služeb dlouhodobě pracujeme také s agresory,“ přiblížil ředitel Centra J. J. Pestalozziho Pavel Tvrdík.

Krizovému centru kraj odklepl dotaci ve výši 200 tisíc. „Těch 200 tisíc korun se jim dává na rozjezd, tak aby mohli v letošním roce připravit toto centrum so­ciálních služeb,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast financí Vladimír Novotný (ČSSD). Jako důvod uvedl, že takováto služba není na Vysočině ještě zabezpečena a kraj jí zde chce mít.

Podle vedoucího krajského vedoucího oddělení odboru sociálních věcí Jiřího Bíny jsou služby krizového centra přínosné také svojí komplexností. Intervenční centrum se podle něho zaměřuje na oběti domácího násilí a Bílý kruh bezpečí na oběti trestných činů. „Centra J. J. Pestalozziho pracují s kýmkoliv, kdo utrpěl trauma, bez ohledu na příčinu,“ doplnil Bína.

Začali s výběrem pracovníků

Klientům v centrech Pestalozzi poskytují bezplatné služby sociální pracovníci, psychologové, terapeut a právník. Jihlavské krizové centrum chce v příštím roce začít se dvěma pracovníky, jejichž počet se má postupně zdvojnásobit.

„Základem je sociální pracovnice a psycholog. Později bychom chtěli přijmout ještě terapeuta a právníka,“ doplnil ředitel Tvrdík. Jak sdělil v úterý, proběhlo první kolo výběrového řízení na sociálního pracovníka, do něhož se přihlásilo 20 osob.

Zájem má krizové centrum podle svého ředitele pouze o špičkové pracovníky, protože pracují s raněnou lidskou duší. Roční náklady na chod jihlavského centra odhaduje Tvrdík přibližně na dva až dva a půl milionu korun.

Na Vysočině Obecně prospěšná společnost J. J. Pestalozziho provozuje v Havlíčkově Brodě dům na půli cesty.  Toto azylové bydlení pomáhá při začleňování se do společnosti mladým lidem.

Autor: Pavel Bajer

článek převzat z Jihlavských listů: http://www.jihlavske-listy.cz/