I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

deník.cz: Žiletkou a krví proti stresu. U dětí v izolaci přibývá případů sebepoškozování

/ Archiv aktualit , Tiskové zprávy

„Vzala jsem žiletku a jemně si přejela přes paži. Bylo to neskutečně uvolňující, nádherný pocit…” Nešťastné děti a vyděšení rodiče v poslední době vyhledávají pomoc krizových center. Izolace mládeže v koronavirové epidemii se projevuje na jejich psychice tak, že přistoupí k sebepoškozování.

„Vzala jsem žiletku a jemně si přejela přes paži. Bylo to neskutečně uvolňující, nádherný pocit. Jednou jsem omylem řízla hlouběji než obvykle. Nechtěla jsem. Strašně jsem se lekla.Všude byla krev a mně bylo blbě. Volala jsem na rodiče. Přiběhli, byli v šoku, a tak se na to přišlo. Hrozně se mi ulevilo,“ svěřuje se studentka Bára, která chce zůstat v anonymitě.

Šokovaní a bezmocní rodiče mnohdy jen náhodně zjistí, že se jejich děti sebepoškozují. Často se jedná o ubližování si nožem či žiletkou.

„Většinou jde o mělké řezy do kůže na místech, které jsou skryté oblečením. Častokrát nám rodiče takové děti popisují jako spíše uzavřenější, méně komunikativní, introvertnější, trávící hodně času u počítače,“ uvádí vedoucí Krizového centra J. J. Pestalozziho v Chrudimi Lenka Svobodová…

» pokračování článku

Krizové centrum je zapojeno do takzvaných Pomocných map Nadace rozvoje občanské společnosti.

Na webových stránkách www.krizovapomoc.vcasnapomocdetem.cz jsou vyznačená místa, kde se dětem i rodičům dostane odborné pomoci. Kromě Chrudimi jsou na mapě Pardubického kraje vyznačené organizace z Pardubic, Žamberka nebo Ústí nad Orlicí.

Aktivitu podpořil zpěvák Adam Mišík, který v novém klipu radí mladým, kam se obrátit.