I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Facebook

7 tipů pro zdravý spánek

/ Archiv aktualit / Centrum J. J. Pestalozziho

Přiměřeně dlouhý a kvalitní spánek je základem spokojeného života. Pomáhá naše tělo držet v dobré fyzické i psychické kondici. Náš psycholog PhDr. Vít Petrů z Krizového centra Žamberk radí myslet na následující:

 1. Dodržujte pravidelný spánek
  Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu. Lidé jsou od přírody nastavení jako vyznavači návyků, a proto se obtížně přizpůsobují změnám ve vzorech spánku. Víkendové dospávání nikdy plně nenahradí nedostatek spánku nahromaděný během týdne, jen ztíží pondělní vstávání.
 2. Vyhněte se kofeinu a nikotinu
  Káva, kola, určité druhy čajů a čokoláda obsahují stimulant kofein, jehož účinky mohou úplně vyprchat až za osm hodin. Šálek kávy pozdě odpoledne může tedy znesnadnit usínání. Nikotin funguje také jako stimulant, proto kuřáci mají pod jeho vlivem velice lehký spánek.
 3. Nepijte před spaním alkohol
  Alkohol před spaním nás sice může uvolnit, ale nadměrné množství nás připravuje o REM spánek a udržuje nás tak v lehčích fázích spánku. Člověk se po nadměrné konzumaci budí často uprostřed noci, když účinek alkoholu vyprchá.
 4. Dejte si před spaním horkou koupel
  Pokles tělesné teploty potom, co vylezete z vany, vám dodá pocit ospalosti. Díky koupeli se pravděpodobně budete cítit uvolnění a ukolébaní.
 5. Tmavá ložnice, chladná ložnice bez elektronických přístrojů
  Nenechávejte ložnici nic, co by vás mohlo rušit při spaní – zvuky, jasné světlo, nepohodlnou postel nebo vysokou pokojovou teplotu. Je-li teplota v místnosti nižší (ideálně kolem 18 stupňů C), bude se vám lépe spát. Televize, mobilní telefon nebo počítač v ložnici mohou působit rušivě a připravovat vás o potřebný spánek.
 6. Neležte bdělí v posteli
  Pokud v posteli strávíte více než dvacet minut a pořád se vám nechce spát nebo začínáte cítit úzkost či obavy, vstaňte a věnujte se nějaké uklidňující činnosti, dokud nezačnete být ospalí. Úzkost z toho, že nemůžu usnout, usínání ještě ztíží.
 7. Vystavujte se přiměřeně slunečnímu světlu
  Denní světlo zásadním způsobem reguluje pravidelné vzory spánku. Pokuste se každý den vyjít ven a vystavte se nejméně na třicet minut slunečnímu světlu. Pokud je to možné, vstávejte při východu slunce nebo ráno mějte rozsvícená jasná světla.

Vít Petrů
psycholog KC Žamberk