I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

Světový den prevence sebevražd - 10. září

/ Aktuality

Sebevražda. Slovo, které většinu z nás nenechá v klidu. A přesto se o něm ve společnosti moc nemluví a pro některé je dokonce tabu. Vzít si život (nebo se o to pokusit) lze vidět zjednodušeně jako selhání jedince. Ale spíše jde o komplexní problém ovlivněný mnoha faktory, jako jsou duševní nebo fyzické zdraví, sociální izolace, stres nebo ztráta blízkého člověka.

Ke zvýšení povědomí o této problematice bylo desáté září vyhlášeno jako Světový den prevence sebevražd.

Podle Světové zdravotnické organizace se každoročně připraví o život celosvětově na 700 000 lidí, přičemž u mužů je sebevražd dvakrát více než u žen. Mezi nejrizikovější skupinu patří mladí lidé ve věku 15 až 24 let, u kterých je sebevražda ze tří čtvrtin příčinou všech úmrtí.

Z dat Českého statistického úřadu si v roce 2022 v České republice vzalo život 1 302 osob. Průměrně si tak v Čechách vezmou život každý den nejméně 3 lidé. Ze statistik v období 2013-2022 vyplynulo, že nejvíce rizikovým měsícem je červen a nejčastějším dnem v týdnu pro odchod ze života bylo pondělí.  Dobrovolný skon zvolilo nejvíce mužů ve věku 40-49 let a u žen převládl věk 50-59 let. V uvedeném období spáchalo sebevraždu výrazně více mužů (80 %).

Pokud někdo vyjadřuje sebevražedné myšlenky nebo se chová způsobem, který naznačuje, že o sebevraždě uvažuje, berte tyto příznaky vážně a neignorujte je. Řada z těch, kteří si vzali život, dala předtím svůj záměr najevo.

Co můžeme dělat?

Každý z nás může přispět k prevenci sebevražd.

  • Buďte informovaní
    Seznamte se s rizikovými faktory a varovnými signály – např. na webech Sebevraždy.cz nebo Nevypusť duši
  • Mluvte otevřeně
    Nebojte se s druhými hovořit o sebevraždách a myšlenkách o ní. Každý potřebuje mít pocit, že jim někdo naslouchá a nevyhýbá se tématu smrti. Tím se zvyšuje šance, že případně vyhledá další odbornou pomoc.
  • Poskytněte podporu
    Můžete mít pocit, že se zbytečně strachujete, ale bezpečí vašeho kamaráda/kamarádky nebo jiné blízké osoby je nejdůležitější. Pokud je něčí život v sázce, nemyslete na to, že vaše jednání může dotyčného/dotyčnou v danou chvíli rozhněvat. Ptejte se, co konkrétně potřebuje, a naplánujte dílčí kroky.
  • Vyhledejte odbornou pomoc
    Pokud se vy nebo někdo ve vašem okolí necítí psychicky dobře, obraťte se na odborníka. Není to projev slabosti. Zastavte se u nás nebo nás kontaktujte telefonicky (601 001 056) nebo e-mailem kc@pestalozzi.cz

zde ke stažení v PDF

Chcete podpořit mezinárodní den prevence sebevražd?

Zapalte svíčku 10. září v osm hodin večer jako vzpomínku na ztrátu milovaného člověka a podporu pro ty, kteří zůstali a truchlí. Jako symbol naděje a světla pro ty, kteří bojují se sebevražednými myšlenkami.

 

Mgr. Milan Štorek
terapeut KC Chrudim