I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

Otevřená komunikace s dětmi o sexu je klíčem k prevenci intimních zranění

/ Aktuality

Sexualita je důležitá oblast, která hraje roli v celkovém zdraví a spokojenosti v našich životech. S  dětmi se o ní ale stále ještě často mluví až ve chvílích, kdy je třeba řešit následky – nevhodné či násilné chování, nechtěné těhotenství, sexuálně přenosné nemoci. Pro spoustu rodičů to může být citlivé nebo dokonce nepříjemné téma.

Otevřená a věkově přiměřená sexuální výchova je jedním z klíčů k tomu, aby si děti vytvořily zdravý vztah k vlastnímu tělu, emocím a mezilidským vztahům. Když toto téma začneme otevírat již od útlého věku, můžeme ho dětem přiblížit jako přirozenou a důležitou součást života a ne jen jako něco, co je spojené s nebezpečím nebo tabu. V pubertě může být pozdě, protože pro dospívající, kteří na to nejsou zvyklí, je už často nepředstavitelné s rodiči o sexu mluvit. Dávno před pubertou je pro dítě také důležité znát funkce a projevy svého těla a vědět, že mohou s časem očekávat změny, jako například poluci u chlapců nebo menstruaci u dívek.

Spousta lidí si pod sexuální výchovou představí hlavně varování před riziky. Sexuální výchova ale není jen o biologii nebo prevenci. Patří sem také budování zdravého sebevědomí a uvědomění si hranic. Dětem můžeme už v raném věku vysvětlit, že jejich tělo patří jen jim, a nikdo nemá právo na ně sahat, pokud si to nepřejí nebo po nich chtít, aby sahali na něj. Tímto způsobem je zároveň učíme respektu k sobě i druhým a jejich hranicím. Ty jsou v oblasti sexuality obzvlášť důležité a mohou být prevencí pro vznik intimních zranění. Můžeme tak svému dítěti pomoct, aby vstup do sexuálního života neuspěchalo, vstupovalo do něj pozvolna a chovalo se k sobě i druhým tak, aby to bylo bezpečné.

Je důležité, aby děti věděly, že sexuální touha je přirozená součást života. Důležitá je v tomto směru reakce rodiče na první projevy sexuality. Rodiče někdy překvapí, že např. k sebeuspokojování může dojít i ve velmi nízkém věku. Je vhodné takovou aktivitu dítěti nezakazovat, netrestat ji za něj, ale jasně vysvětlit, že je to něco, co je vhodné nechat si do soukromí. Když normalizujeme i téma sebeuspokojování, pomůžeme dětem chápat sexualitu jako něco pozitivního a zároveň je lépe připravíme na to, aby v dospělosti znaly své potřeby a přání a dokázaly o nich zdravě komunikovat.

Otevřená komunikace není zárukou, že děti nikdy neudělají chybu. Je to ale způsob, jak jim dát vědomí, že na své cestě životem nejsou samy,  a že vždycky mají místo, kde najdou pochopení a podporu.

Tipy, jak s dětmi o sexualitě mluvit

  1. Ujasněte si svůj postoj k sexualitě
    Aby se vám s dítětem dobře mluvilo, je potřeba, abyste k sexualitě sami měli pozitivní vztah. Dítě často vnímá daleko zřetelněji emoci, se kterou o sexu mluvíme než slova jako taková.
  2. Používejte jednoduchý a věcný jazyk
    Začněte u toho, co je dítěti blízké a pro vás dobře uchopitelné. Například když se ptá na tělo nebo na rozdíly mezi pohlavími. Pojmenovávejte věci pravými jmény, zabráníte tak zmatení.
  3. Odpovídejte na otázky upřímně
    Pokud něco nevíte, můžete si s dětmi společně najít odpověď. Důležité je vytvořit prostor, kde se dítě nebude bát zeptat.
  4. Vysvětlujte, co znamená souhlas
    Mluvte o tom, že je v pořádku říct “ne”, když se někdo přiblíží způsobem, který jim není příjemný. A také tuto hranici respektujte.
  5. Zasazujte sexualitu do kontextu
    Mluvte i o tom, že lidská sexualita je spojena s emocemi, důvěrou a odpovědností.

 

Pokud cítíte, že jako rodičům by se vám v této oblasti podpora také hodila:

Mgr. Kateřina Lenartová
psycholog KC Chrudim