I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

I neziskovky mají svůj svátek: 27. únor

/ Aktuality

27. únor je Světový den nevládních organizací. Třeba ho po přečtení tohoto článku s námi alespoň symbolicky oslavíte.

Pod názvem nezisková organizace si každý ve společnosti může představovat něco jiného, ale často vůbec nemá potuchy, co neziskovky dělají. Důvěra v neziskový sektor je u nás trvale nižší – podle průzkumu v roce 2021 jim nedůvěřuje na 60 procent dospělých. Pouze čtvrtina obyvatel je aktivně podporuje.

Obecné mýty o neziskovkách zmiňují vysoké platy, vlastní prospěch maskovaný charitativní činností, plýtvání. Někteří populisté volali a volají po zrušení dotací pro neziskovky. Ovšem bez neziskových organizací není fungující demokratická společnost. Často působí v oblastech, kde státní správa nemá kapacitu nebo možnosti efektivně zasáhnout. Poskytují tak důležité služby a pomoc lidem v nouzi, podporují rozvoj komunit a řeší lokální problémy. Vyvíjejí nové metody a přístupy k řešení problémů, ať už se jedná o sociální služby, vzdělávání nebo ochranu životního prostředí. Jsou zdrojem inovací a inspirace pro celou společnost.

V Česku působí dohromady více než 140 tisíc různých nestátních neziskových organizací. Nejpočetnější z nich jsou spolky, např. Sokol, dobrovolní hasiči nebo Klub českých turistů. Mezi další neziskové organizace patří různé nadace, nadační fondy, ústavy a obecně prospěšné společnosti, které působí v sociálních službách. Sem patří i naše obecně prospěšná společnost Centrum J. J. Pestalozziho, která poskytuje své služby zdarma klientům již přes třicet let.

Mýty o neziskovkách

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR hezky popsala 20 mýtů o neziskovkách:

  1. „Chceš zbohatnout? Založ si neziskovku“
    Se založením neziskovky nikdo nezíská klíč od truhly s pokladem! Chce-li neziskovka získat peníze na svoji činnost, musí se hodně ohánět a aktivně se věnovat fundraisingu – hledat spolupráce s firmami, psát grantové žádosti, věnovat se individuálním dárcům či vlastní ekonomické činnosti.
  2. „Nikdo nekontroluje, co neziskovky dělají a za co utrácí peníze“
    Nikdo nerozdává peníze jen tak. Neziskovka musí předložit detailně popsaný projektový záměr s cíli a rozpočtem přesně určujícím, na co budou prostředky vynaloženy. Kontrola ze strany dárců probíhá, často velmi detailně! A je-li vyúčtování v nepořádku, neziskovka si zkazí dobrou pověst a příště peníze již nemusí získat. Všechny mají zákonem stanovenou organizační strukturu, mají statutární orgán, který má za fungování neziskové organizace odpovědnost jednat tzv. s péčí řádného hospodáře.
  3. „V nezisku pracují všichni zadarmo…nebo mi měli pracovat zadarmo“
    Lidé v neziskovkách si za svoji práci zaslouží být finančně odměněni stejně jako prodavač v samoobsluze, lékařka, pilot nebo zedník. A jako v každé jiné organizaci, i v neziskovce je potřeba činnosti a práci lidí koordinovat, platit nájem využívaných prostor a spotřebované energie, odvádět za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění. Neziskové organizace jsou také významným zaměstnavatelem. Podle Českého statistického úřadu zaměstnávali neziskové organizace v roce 2018 přibližně 117 000 zaměstnanců.

… a zbytek mýtů najdete na webu https://www.avpo.cz/mytyonezisku/

Mgr. Milan Štorek
terapeut KC Chrudim