V Krizovém centru Chrudim otevíráme od října skupinku pro dospívající s úzkostí. Úzkost je častým tématem naší spolupráce s dospívajícími, proto jsme se rozhodli nabídnout jim prostor, kde se mohou setkat s vrstevníky a zjistit, že nejsou s podobnými pocity sami. Častokrát se ale dostáváme k tomu, že by potřebovali změnu i v přístupu rodičů, a to třeba v tom, aby rodiče povolili v nadměrné kontrole a péči.
Dospívání je klíčovým obdobím, kdy vaše děti hledají svou identitu a vymezují se vůči světu. Úspěšnost tohoto procesu je dobrým předpokladem pro budoucí životní spokojenost. Zásadní roli v něm hraje svoboda. Dospívající potřebují prostor k experimentování, aby si mohli vyzkoušet různé zájmy a formy sebevyjádření. Přílišná kontrola může vést k pocitu nedostatečné důvěry a tlaku, což může mít za následek vzpouru nebo úzkosti. Když svým dětem dáte volnost, umožníte jim učit se z vlastních chyb a posilujete jejich schopnost rozhodovat se.
Hledejte rovnováhu mezi ochranou a důvěrou. Je důležité stanovit jasné hranice, ale zároveň dát svým dětem příležitost učit se odpovědnosti. Místo zakazování stanovte pravidla, např. „Můžeš vyrazit s kamarády, ale chci vědět, kde a s kým budeš, abych se cítil/a klidně.” Dospívající mají velmi citlivý radar na smysluplnost, není tedy možné je v tomto směru oklamat. Pokud sami nemáte jasno ve smysluplnosti pravidel, která stanovujete, udělejte jejich revizi. Pokud sami bojujete s úzkostmi a strachy o své děti, vyhledejte pomoc psychologa nebo terapeuta.
Dospívání vašich dětí je příležitost k přetvoření vztahu na partnerskou úroveň. Je to příležitost stát se mentory, kteří poskytují podporu a radu, aniž by zasahovali do každodenního života svých dětí. Například, když dítě čelí rozhodnutí, můžete říct: „Můžu ti říct svou zkušenost a názor, ale rozhodnutí je na tobě.“ Důležité ale je, myslet to vážně. Pro vás to znamená vzdát se jasných představ o budoucnosti a štěstí svých dětí a dát důvěru jejich přirozené potřebě žít dobrý život, ač třeba vypadá jinak, než byste si přáli vy. A také přijmout to, že i vaše dítě se na cestě životem musí někdy spálit, aby se mohlo poučit ze svých chyb a zjistit, že se to dá zvládnout.
Mgr. Kateřina Lenartová
psycholog KC Chrudim