I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Instagram Facebook

Superdávka

/ Aktuality

Revize sociálních dávek v České republice, konkrétně zavedení konceptu superdávky, představuje cestu k zjednodušení a modernizaci systému, který by měl lépe odpovídat aktuálním potřebám lidí v těžkých životních situacích. Tento krok by mohl přinést řadu výhod, jako je rychlejší přístup k pomoci a nižší administrativní zátěž.

Od července tohoto roku má čtyři stávající dávky nahradit dávka jediná, tzv. superdávka. Namísto současného příspěvku a doplatku na bydlení, příspěvku na živobytí a dětských přídavků by úřady vyplácely jedinou, novou dávku státní sociální pomoci. Žadatelé by podávali pouze jedinou žádost. Při posuzování nároku na dávku by se více zohledňoval příjem, majetek a práceschopnost žadatele. Dávka v sobě zahrnuje i motivační bonus pro práceschopné žadatele za pracovní aktivitu. Novela nyní prochází schvalovacím procesem.

O novou dávku státní sociální pomoci bude žádat jeden člen domácnosti za všechny ostatní. Do žádosti uvede jména všech osob, kteří spolu bydlí a podílejí se na nákladech za jídlo, bydlení a péči o děti. Dále uvede majetek a příjmy domácnosti, stejně jako všechny bankovní účty a výši úspor. Úřad by si měl některé údaje zjišťovat sám (např. výši příjmu ze závislé činnosti a ze samostatné výdělečné činnosti v rozhodném období, nezaopatřenost dítěte a výši denního vyměřovacího základu).

Parametry majetkového testu:

… neboli co je povoleno vlastnit:

  • Nemovistosti: Jedna nemovitost pro trvalé bydlení a nejvýše druhá nemovitost na bydlení či rekreaci na domácnost žadatele; druhá nemovitost ale jen po dobu 3 let od podání žádosti.
  • Úspory: ve výši do 200.000 Kč pro prvního člena domácnosti a 50.000 Kč pro každého dalšího člena domácnosti až maximálně 400.000 Kč na pětičlennou a vícečlennou domácnost. Důchodové připojištění ani stavební spoření se do úspor nezapočítávají.
  • Automobily: Jeden automobil na dospělou osobu, maximálně dva automobily na domácnost.

Z hlediska konstrukce nové dávky a přístupu úřadu práce k žadatelům rozlišuje DSSP domácnost s příjmem nad 1,43násobek životního minima a pod 1,43násobek životního minima domácnosti. Žadatelé s příjmem nad 1,43násobek životního minima domácnosti budou obslouženi bez významnějšího kontaktu s úřadem.

Naopak klienti s příjmem pod 1,43násobek životního minima domácnosti by byli v kontaktu s Úřadem práce v pravidelných intervalech, a to zejména s ohledem na povinnost úřadu zpracovat pro tyto klienty podpůrný plán, s jehož pomocí by snižovali klientovi závislost na DSSP.

Složky superdávky:

  1. živobytí

    Nárok získají rodiny s příjmem do 1,43násobku životního minima. Výše této komponenty odpovídá částce, o kterou převyšují náklady na životní potřeby rodiny její příjem. Náklady na životní potřeby osoby jsou ve výši existenčního minima. Pro nezaopatřené děti, příjemce invalidního důchodu ve lll. stupni a osoby starší 68 let jsou ve výši životního minima.

  2. dítě

    Nárok získají rodiny s příjmem do 4násobku životního minima. Výše této složky je pro rodiny s příjmy do 1,43násobku životního minima 500 Kč na každé dítě, s příjmy v rozmezí 1,43–3násobkem životního minima 1.000 Kč na každé dítě a pro rodiny s příjmy v rozmezí 3-4násobkem životního minima je to individuální částka (pozvolná redukce částky 1.000 Kč).
    Nárok na tuto část dávky nevznikne, pokud některá z práceschopných osob v domácnosti nepracuje nebo se o to nesnaží (možná je i evidence uchazečů). Složka na konkrétní dítě nebude přiznána také v případě, kdy byl některému z členů domácnosti uložen přestupek za neplnění povinné předškolní nebo školní docházky tohoto dítěte.

  3. bydlení

    Pomoc bude poskytována osobám užívajícím byty (zkolaudované) a nebytové prostory (ubytovací zařízení, jiný než obytný prostor, registrované pobytové sociální služby a stavby pro individuální nebo rodinou rekreaci, kterou užívá vlastník).

  4. pracovní bonus

    Jedná se o aktivní, motivační složku dávky pro ty, kdo pracují, snaží se svou situaci vylepšit vlastním příjmem zejména ze zaměstnání či podnikání. Například v případě rozhodného příjmu domácnosti do 1,6násobku částky životního minima domácnosti je měsíční výše pracovního bonusu 40 % z příjmu zohledňovaného pro pracovní bonus.

Veronika Nebuchlová, DiS
sociální pracovnice KC Svitavy

Zdroje:
MPSV.cz
Kurzy.cz