V poslední době se na nás obrací klienti s problémem, který jim vyvstal ve chvíli, kdy prodávali osobní automobil – řádně na písemnou smlouvu s plnou mocí kupujícímu k přepisu na dopravním odboru městského úřadu. Bohužel kupující svůj závazek nesplnil a prodávající je stále dle evidence osobních automobilů jeho vlastníkem a tudíž odpovídá za vše, co se s automobilem děje. Proto je třeba tuto situaci řešit. Jak?
V našem krizovém centru jsme schopni Vám pomoci, a to následujícím způsobem:
- Sepíšeme pro klienta (prodávajícího) výzvu kupujícímu, aby dostál svého závazku vyplývajícího z kupní smlouvy a nechal vozidlo přepsat – mimosoudní řešení.
- Pokud tak neučiní, sepíšeme pro klienta žalobu na určení vlastnictví věci – v tomto případě osobního vozidla, kterou si klient podá k soudu. Soud následně dle přiložených důkazů rozhodne o povinnosti kupujícího tak učinit.
- Pokud ani na základě pravomocného rozsudku soudu toto kupující neučiní, pak může klient (prodávající) s rozsudkem osobně dojít na dopravní odbor příslušného městského úřadu a požádat o přepis, který bude proveden.
Zpravidla se totiž klient dozví o tom, že je stále vlastníkem prodaného vozidla až ve chvíli, kdy kupující spáchá s takovým vozidlem nějaký přestupek a tento bude adresován stávajícímu vlastníkovi vozidla. Jedná se často o překročení maximální povolené rychlosti na pozemní komunikaci, nezaplacení poplatku za parkovné či parkování v městských zónách bez povolení.
Proto neváhejte a pokud jste se dostali do podobné situace, kontaktujte naše krizové centrum a problém společně vyřešíme.
Mgr. Soňa Hochová
právnička krizového centra