PODPOŘTE NÁS PODPOŘTE NÁS Navigace Facebook

Potíže dětí zesilují

/ Archiv aktualit / Centrum J. J. Pestalozziho

Vánoce, doba pohody a klidu, se sice blíží, pracovníci krizového centra však mají stále napilno.

Evidujeme nárůst akutních potíží nezletilých dětí, či rodičů, jež mají naléhavou starost o samotnou existenci svého dítěte. Bohužel se nám ukazuje a potvrzuje, že se v nemalé míře na dětské psychice projevuje dopad covidové pandemie. Ve společnosti by se již mohlo zdát, že covid odešel se vším, co napáchal, ale my v krizovém centru vidíme, že ne všechny děti, potažmo rodiny, mají zdaleka vyhráno.

V poslední době není den, kdy by nás nekontaktovalo samo nezl. dítě nebo jeho rodič s pláčem a prosbou o pomoc. Zoufalý rodič si s úzkostným dítětem, které odmítá chodit do školy, neví rady. Vyčerpal již své možnosti, jak dítě „dostat“ do školy či ho přivést ke smysluplnému kroužku, kromě hraní na počítači či mobilu. Dítě se, po urputné snaze rodiče přimět ho aspoň k nějaké aktivitě sesype a najevo vyjdou nezvladatelné úzkosti, sociální fobie, depresivní stavy, myšlenky na sebevraždu, sebepoškozování aj.

Odhodlání říct si o pomoc je důležitý krok

Rodič zpanikaří, neví si rady, padají výčitky vůči sobě. Rodič si často klade otázky: „Co udělal špatně, co mohl udělat jinak? Jak je možné, že jsem si ničeho nevšiml, proč jsem nezakročil dřív?” Na tyto otázky je jen stěží schopen najít sám racionální odpovědi, natož řešení pro své dítě. Kromě toho je rodič zatížen otázkami vůči svému dítěti. Nerozumí tomu, proč se dítě dřív nesvěřilo, proč své potíže dřív neřešilo, proč se řeže, co mu to přináší, co se dítěti stalo, že to dělá, proč s tím prostě nepřestane… Otázek a emocí je moc, odpovědi žádné a bezmoc a zoufalství rodiče nepřechází. Hluboké myšlenky a těžké emoce zamoří nejen vztah, ale i celou rodinu a domácnost.

Odhodlání říct si o pomoc je důležitý krok, nikoliv ostudný. Jen těžko jde zvládnout nával takových těžkostí svépomocí doma nebo s pomocí přátel, ačkoliv to myslí jakkoliv dobře. Pracovníci krizového centra – sociální pracovnice, psychologové, terapeuti a dětský terapeut jsou připraveni pomoct komukoliv, v akutních případech takřka ihned.

 

Pokud máte jakékoliv potíže, nebo vidíte u svého nezl. dítěte, že je něco jinak, zbystřete. Povídejte si a pokud starosti přetrvávají, kontaktujte nás na tel. 469 623 899, 725 838 213.

 

Mgr. Lenka Svobodová
vedoucí Krizového centra Chrudim