I Vy můžete pomoci I Vy můžete pomoci
dárcovský účet č. 4289681369/0800
Navigace Facebook

Pár řádků k psychické odolnosti od naší terapeutky Jany (4/4)

/ Archiv aktualit

V poslední části o budování psychické odolnosti se budeme věnovat zdravým myšlenkám. 

ZDRAVÉ MYŠLENKY

Myšlenky a pocity jsou vzájemně propojené. Tudíž pěstování zdravých myšlenek přirozeně podporuje zdravé zpracování emocí.

  • Když se cítíte špatně nebo zahlceně, zkuste se nejprve zaměřit na rozpoznání emocí, které prožíváte. Poté můžete lépe vystopovat, jaký příběh je s nimi spojený. Zkuste o krok odstoupit a podívat se na svou situaci pohledem zvenčí – pozorujte, zda jsou Vaše myšlenky racionální a vyvážené. Pokud ne, zkuste jim dát nový směr, který je v lepším souladu s realitou.
  • Nezapomínejte si připomínat, že nejste bezbranní. Ačkoli možná neovlivníte stresující události kolem Vás, vždy se můžete rozhodnout, jak situaci interpretujete a jak na ni zareagujete. Naděje je silný nástroj!
  • Pokuste se překonat tendenci obávat se toho, z čeho máte strach. Raději se ve svých vizualizacích zabývejte tím, co pro sebe chcete, než tím, co nechcete. Když si pro sebe pěstujete optimismus, rozhodujete se vkládat svou energii do posilování své mysli při střetu s těžkostmi.
  • Nebuďte na sebe tvrdí. Sebepřijetí Vám dává sílu. Dovolte si pustit ideály, které pro Vás kvůli nepříznivým okolnostem už nemusí být dosažitelné. Přijměte okolnosti, které nemůžete změnit a raději vynaložte energii na okolností, které změnit můžete.

Získejte zpět stabilitu. I malé kroky se počítají. Naoplátku pak budete schopni vyrovnat se lépe s nepříznivými okolnostmi teď i v budoucnosti.

A pokud máte pocit, že zápasíte a stále se Vám nedaří cítit lépe, neváhejte se obrátit na profesionály. Třeba i právě na nás. My všichni někdy zápasíme.

Nikdy byste se kvůli prosbě o pomoc neměli cítit špatně nebo slabě. Vlastně spíš naopak. Říct si o pomoc vyžaduje velkou dávku odvahy a my to víme.

Hodně úspěchů při budování psychické odolnosti vám přeje

Bc. Jana Kosová, MSc
psychoterapeutka Krizového centra Žamberk