V dnešní moderní době se můžou stát dobrými pomocníky v péči o duševní zdraví i mnohé mobilní aplikace. Z mé zkušenosti jako psychologa fungují dobře jako doplňky psychoterapie, jindy mohou fungovat jako prostředek, jak se o své duševní zdraví zajímat, přemýšlet o něm a případně vyhledat odbornou pomoc.
Pojďme se podívat na výběr z těch nejzajímavějších:
Nepanikař
Jedná se o bezplatnou aplikaci, kterou s klienty využívám nejvíce. Funguje jako první pomoc, když klient prožívá náročné chvíle (např. panická ataka, sebevražedné myšlenky apod.). Aplikace poskytuje užitečné typy, ale i různá dechová cvičení, meditace nebo záznamy o náladě či kvalitě spánku. Důležitou součástí je přehled kontaktů na odbornou pomoc, od telefonních čísel po chaty nebo poradny.
Kogito
Autory aplikace jsou vědci z Národního ústavu duševního zdraví. Je bezplatná, určená pro těhotné ženy nebo ženy po porodu, které se potýkají s úzkostmi nebo depresemi. Po instalaci aplikace klientka vyplní několik dotazníků mapujících její aktuální psychický stav a aplikace jí ihned poskytne zpětnou vazbu. Otevře se buď Cesta z deprese nebo Cesta z úzkosti. Aplikace využívá metody kognitivně-behaviorální terapie.
Bright Sky CZ
Opět bezplatná mobilní aplikace, která nabízí praktickou podporu a informace, jak reagovat na domácí násilí. Je určena pro každého, kdo se cítí sám nebo má obavy o někoho, kdy by mohl být touto problematikou ohrožený, aby dokázal situaci správně zhodnotit a našel bezpečnou cestu ven.
VOS
Aplikace z dílny českých autorů VOS.health nabízí spoustu užitečných funkcí (např. chytrý deník, záznamy nálady, afirmace, dechová cvičení…) a klade si za cíl pomoci lidem lépe zvládat náročné situace.
Calmio
Aplikace poskytuje bezplatně všem uživatelům základní kurz o deseti meditacích, které člověka provedou jednotlivými zásadami meditování.
PhDr. Vít Petrů
psycholog KC Žamberk