PODPOŘTE NÁS PODPOŘTE NÁS Navigace Facebook

Jihlavské listy: Nové krizové centrum v Jihlavě pracuje také s agresory

/ Tiskové zprávy / Centrum J. J. Pestalozziho

Ilustrační foto: archiv JLDomácí násilí je v České republice častým jevem. Výjimkou není ani Vysočina. V pondělí 4. ledna zahájilo v krajském městě svoji činnost krizové chrudimské centrum J. J. Pestalozziho.

„Již od Vánoc jsme evidovali první žádosti o pomoc. V současné době pracujeme již s prvními pacienty,“ přiblížil ředitel Centra J. J. Pestalozziho Pavel Tvrdík.

Centrum bezplatně řeší vztahy mezi rodiči a dětmi, nabízí pomoc lidem v různých krizových situacích, jako například úmrtí nebo sebevražda.

Oproti v kraji již zavedenému Bílému kruhu bezpečí a Intervenčnímu centru, přináší jednu zásadní novinku. Pracuje nejen s oběťmi násilí, ale také s agresory.

Krizové centrum sídlí na Štefánikově náměstí. Jeho služby v Jihlavě zatím zabezpečují tři zaměstnanci. Sociální pracovnice, terapeut a psycholog. Jeden pracovník jim chybí.

„V průběhu roku bychom zde chtěli mít ještě kvalifikovaného právníka, podobně jako to mají jiná naše centra,“ doplnil Tvrdík. Podle Tvrdíka však bude v tomto ohledu záležet na dotaci od kraje, protože krizové centrum je neziskovou organizací. Roční náklady na chod jihlavského centra odhaduje Tvrdík přibližně na dva až dva a půl milionu korun.

Kraj na konci loňského roku poskytl centru J. J. Pestalozziho první dotaci ve výši 200 tisíc korun. „Těch 200 tisíc korun se jim dává na rozjezd, tak aby mohli v letošním roce připravit toto centrum sociálních služeb,“ odůvodnil dotaci náměstek hejtmana pro oblast financí Vladimír Novotný (ČSSD). Jako důvod uvedl, že takováto služba není na Vysočině ještě zabezpečena a kraj jí zde chce mít.

Na Vysočině Obecně prospěšná společnost J. J. Pestalozziho provozuje v Havlíčkově Brodě dům na půli cesty. Toto azylové bydlení pomáhá při začleňování se do společnosti mladým lidem.

Autor: Pavel Bajer

článek převzat z Jihlavských listů: http://www.jihlavske-listy.cz/