Jste přesně ten typ osoby, která kdykoliv a komukoliv ráda podá pomocnou ruku? Přistihujete se při tom, že pokud vás někdo požádá o pomoc, okamžitě skončíte s vaší rozdělanou prací se slovy “Jasně, jsem tu pro tebe!” Zaznamenali jste však, jak se při tom neustálém vycházení vstříc cítíte? Jak často se objevuje frustrace, nervozita a vyčerpání, pokud se snažíte vyhovovat požadavkům okolí?
Schopnost říkat NE vám přináší svobodu
Často bývá více než obtížné si osvojit novou dovednost v říkání “NE”. Jsme zvyklí od útlých let vnímat autority a vyhovovat jejich požadavkům. Může být pro nás často těžké nastavit si hranice, protože můžeme mít strach, že se na nás okolí naštve. Jakmile do říkání “NE” vnesete sebejistotu a začnete jej používat taktně, všimnete si sami, jak osvobozující pocit přijde. Přestanete mít obavu z toho, že nemáte zodpovědnost za dokončení úkolů vašeho kolegy a za návštěvu kamarádky, která se potřebuje vehementně setkat, zatímco vy se potřebujete věnovat důležitějším záležitostem. Bude čas jindy, třeba právě podle vašich možností.
Čas, který věnujete ostatním, je i váš čas
Kolik času věnujete projektům, na kterých z větší části pomáháte vašemu kolegovi, zatímco on si dopřává v pracovní době kávu? Jak často se vídáte s lidmi, kteří vás potřebují jen ve chvíli, kdy potřebují výplň času a přenést na vás jejich neřešitelné problémy? Nehodí se vám návštěva tchyně, která u vás bude přítomna celý den, zatímco vy se po delší době potřebujete věnovat třeba i jen tak sobě samotným? Nemusíte být třeba ihned striktní v nastavování času. Můžete ze začátku vymezit čas, který chcete dané osobě věnovat. Pokud se ještě necítíte na to říct “NE” kamarádce, se kterou se rozešel opakovaně partner, vymezte si den a zhruba časovou hranici, kdy ji můžete věnovat čas. Oznamujte osobám, které váš čas vyžadují, jak dlouho se jim můžete věnovat.
Nejste zodpovědní za životy, zklamání, radosti a starosti jiných lidí
Často se s pocitem nevyhovění okolí pojí i to, že jste poté zodpovědní za to, pokud se díky nepřítomnosti vaší pomoci nevydaří dotyčnému to, co očekával! Je na vás například naštvaná kamarádka, protože jste jí nebyli k dispozici po rozchodu s partnerem, zatímco vy jste sami ve spokojeném vztahu? Neklaďte na sebe zodpovědnost za radosti a trable ostatních. Každý je svým způsobem zodpovědný za své činy a život a vy byste se neměli cítit za žádných okolností špatně, jen proto, že vám se aktuálně život daří.
Upřednostněte vlastní život a potřeby v něm
Zamýšleli jste se nad tím, jaké záliby, činnosti a osoby, jste kvůli vysávajícím činnostem pro jiné osoby, promeškali? Jen se nebojte sepsat i klidně na papír, jak jste se při jednotlivých činnostech cítili a co vám přinesly. A naopak, čeho jste se museli v tu chvíli zříci a co jste na úkor jiných omezili. Nezapomeňte na to, že vaše potřeby musí být uspokojeny na prvním místě, ač je to klišé. Teprve pak tu můžete být i pro další.
Bc. Martina Zahrajová
sociální pracovnice KC Žamberk
Zdroj: Psychologie – Eva Málková