Vládní opatření spojené s epidemií omezují nás všechny. Děti už jsou vážně dlouho doma. Jejich kontakty jsou omezené, distanční výuka nedokáže nahradit klasickou výuku, nemají žádné skupinové zájmové aktivity. O tom všem se už napsalo mnoho článků. Tenhle bude jiný…
Po celou dobu trvající epidemie k nám do Krizového centra docházejí nešťastné děti v doprovodu stejně nešťastných rodičů více než kdy jindy. V poslední době se ale masivně setkáváme s dětmi, které jsou natolik psychicky na dně, až je to vede k sebepoškozování. Doprovázejí je šokovaní a bezmocní rodiče, kteří mnohdy jen náhodně zjistili, že se jejich děti sebepoškozují. Často se jedná o ubližování si nožem či žiletkou. Většinou jde o mělké řezy do kůže na místech, které jsou skryté oblečením. Opakovaně nám rodiče takové děti popisují jako spíše uzavřenější, méně komunikativní, introvertnější, trávící hodně času u PC. Dnešní doba však sama děti v sezení u počítače podporuje. Kvůli distanční výuce nemají děti ani jinou možnost. Rodiče pak snadno ztrácí přehled, zda- li se děti na PC věnují výuce, čtou si, hrají hry, píší si, či volají s kamarády, nebo zda si nenašly přes PC jiné „kamarády“, s kterými si dopisují, a které ve skutečnosti vůbec neznají.
Příběhy, se kterými se v „krizáči“ setkáváme, jsou děsivé! Ne vždycky sebeubližování končí povrchovým zraněním! Ne vždy po ublížení sám sobě přichází úleva. Někdy může přijít i smrt… Skutečně není jiný způsob, jak si ulevit?
Pomáháme dětem probádat pozadí nepohody a konfliktů, které se v nich odehrávají. Jsme nápomocní při hledání bezpečných alternativních mechanismů, kterými je možné napětí odlehčit. Naším cílem je děti posílit, podpořit je a dostat je do takové psychické kondice, kdy nebudou pociťovat touhu ublížit si. Pomáháme ale i rodičům takovýchto dětí. Podporujeme je, vedeme je k pochopení a k síle pomoct svým dětem.
V případě, že vidíte, že se vám dítě vzdaluje, a „mění se vám před očima“, buďte pozorní. Sledujte jeho chování, mluvte spolu. V případě, že budete potřebovat vy, nebo vaše dítě pomoct, zkontaktujte nás. Můžete volat, můžete psát, můžete přijít. Jsme zdarma, a pokud nebudete chtít říct své jméno, nemusíte. Pro nás není důležité znát údaje o vás, pro nás je důležité pomoct vám!
tel: 469 623 899, 725 838 213 |
Aktivity Krizového centra jsou podporovány projektem Včasná pomoc dětem (program Nadace rozvoje občanské společnosti financovaný z prostředků The VELUX foundations)
Mgr. Lenka Svobodová
vedoucí Krizového centra Chrudim